»In že so travniki zeleni in pašniki po vsej Lepeni.

Pred hišo tam moj mili vrt, a tu, a tu povsod le smrt.«

(zapis neznane umrle taboriščnice – iz pripovedovanja gospe Pavle Simčič)

V šolskem letu 2022/2023 je na šoli potekal zgodovinsko-literarni krožek, kjer smo se posvetili slovenskim taboriščnikom v nemških nacističnih taboriščih. V sklopu krožka so dijaki med svojimi sorodniki, prijatelji in znanci poskusili najti preživele ali vsaj po pripovedovanju zapisati zgodbe o tistih, ki jih ni več med nami, a so prestali to težko izkušnjo.

Dijakinji Eva Kogovšek in Maša Skvarča sta na papir zapisali dve neprecenljivi pričevanji, ki sta jih posredovali ga. Pavla Simčič (zgodba) in ga. Gabriela Urbančič (zgodba).

Zgodbi sta spomin in opomin na grozote, ki so se dogajale med drugo svetovno vojno, z njimi pa se na šoli tudi poklanjamo mednarodnemu dnevu spomina na žrtve holokavsta, ki ga vsako leto obeležujemo 27. januarja.

Gabrijela Rebec Škrinjar, Maša Rolih in Franja Čok, mentorice krožka