Skoči na glavno vsebino

Tretji teden v oktobru je v Toulousu v Franciji potekalo zaključno srečanje dvoletnega  Erasmus+ projekta Drugačnost, rezilientnost, zavzetost in vključenost (Alterity, Resilience, Involvement and Inclusion). Projekt je bil namenjen ozaveščanju dijakov in učiteljev o različnih učnih težavah, spoznavanju različnih oblik posebnih potreb, spodbujanju solidarnosti in vključevanja dijakov v različne oblike medsebojne pomoči. Učitelji so se seznanili z inovativnimi pedagoškimi praksami, ki upoštevajo učne težave in ostale posebne potrebe, in izmenjavali izkušnje glede načinov, kako pomagati dijakom s posebnimi potrebami in različnimi drugačnostmi pri vključevanju v delo v šoli in širše v življenju.

Srečanja v Toulousu smo se udeležile tri dijakinje 3. letnika gimnazije ter profesorici Franja Čok in Mateja Grmek. Ker smo v Toulouse priletele že v nedeljo, dan pred začetkom srečanja, smo imele v ponedeljek dopoldne prosto. Tako smo se že zgodaj zjutraj odpravile z vlakom do mesta Albi. Tam smo si ogledale staro mestno jedro, znano katedralo in vrt s pogledom na reko Tarn. Popoldne smo se udeleženci srečanja iz Španije, Italije, Romunije in Slovenije zbrali v šoli ISSEC PIGIER Institut Spécialisé de Secrétariat et d’Etudes Comptables, kjer smo se srečali s francoskimi dijaki, pri katerih smo bivali. V krogu družin, ki so nas gostile, smo večerjali in preživeli prijeten večer ob spoznavanju drug drugega.

Torek smo začeli s skupnim zajtrkom na šoli, kjer je vsaka država predstavila nekaj svojih tradicionalnih jedi. Na skupni mizi so se torej znašle francoske, španske, romunske, italijanske in slovenske jedi. Sledil je ogled šole. V drugem delu smo govorili o paraolimpijskih igrah in paraolimpijskih športih. Dijaki smo predstavili nekaj paraolimpijcev in njihove dosežke na letošnjih paraolimpijskih igrah v Parizu. Po kosilu smo se preizkusili v paraolimpijskih športih, kot so košarka na vozičkih, odbojka sede in nogomet s prekritimi očmi. Po dnevu, polnem dogodivščin, smo večer preživele v družbi svojih gostiteljev.

V sredo smo se odpravili v vesoljski center Cité de l’Espace. Vsak si je po svojih željah ogledal center, ki je ponujal različne replike vesoljskih ladij in satelitov, razstave o luni, vremenu, satelitih in zvezdah. Ogledali smo si tudi krajši film o teleskopu James Webb ter v planetariju opazovali zvezde, planete, galaksije … 

Četrtek je bil zelo dolg, a lep. Začeli smo z delavnicami v šoli. V prvi smo spoznali slikarko Audrey, v drugi je Catherine spregovorila o svojem možu, ki ima Alzheimerjevo bolezen, v tretji pa nam je Florance, ki se danes ukvarja s košarko, predstavila svoje življenje na invalidskem vozičku. Po kosilu smo se pridružili pouku svojih gostiteljev in videli, kako pri njih potekajo šolske ure. Oblikovali smo tudi plakate o najlepših trenutkih našega projekta. Zvečer smo imeli zaključno večerjo v šoli in tako smo se dijaki med seboj še bolj povezali in spoznali.

Petek smo začele z reševanjem ankete o tem, kako smo se imele na srečanju Erasmus. Sledil je ogled francoskega filma Un petit truc en plus. Pripoveduje o iskrenem prijateljstvu, ki se splete med očetom in sinom, ki sta pravkar oropala draguljarno, in mladimi s posebnimi potrebami na poletnem taboru. Po ogledu filma smo spoznavale Toulouse in nakupile spominke. Dan smo zaključile z različnimi aktivnostmi (peka pice, bowling) v družbi gostiteljev.

Med različnimi dejavnostmi na šoli smo pridobile veliko znanj. Slišale smo veliko zanimivih življenjskih zgodb in se poskusile postaviti v čevlje oseb s posebnimi potrebami. Spoznavale smo težave, s katerimi se srečujejo v vsakdanjem življenju. Projekti Erasmus so zanimiva izkušnja za vse, ki želijo pridobiti nova znanja, spoznavati nove države, ljudi in kulture.

Po zapisu Urške Geržina, Tinkare Dirjec in Ane Orel

(Visited 46 times, 1 visits today)
Dostopnost