Zadnji dan pouka pred novoletnimi počitnicami (24. 12. 2019) ne bo povsem običajen šolski dan. Pouk bo potekal po urniku 1. in 2. šolsko uro, 3. uro bo razredna ura. Po glavnem odmoru sledi v Kosovelovem domu  proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti ter ogled filma Zelena knjiga (Green Book, Peter Farrelly, ZDA, 2018). Zainteresirani dijaki se lahko po filmu udeležijo pogovora, ki ga bo vodila Nina Drobnjak.

V filmu, posnetem po resnični zgodbi, postane neotesani “vunbacitelj” italijanskega porekla voznik afroameriškega klasičnega pianista na turneji po ameriškem jugu šestdesetih let. Humorja polna Zelena knjiga, v kateri blestita Viggo Mortensen in Mahershala Ali, je očarala festivalska občinstva in osvojila kar tri oskarje: za najboljši film, za stransko moško vlogo in za izvirni scenarij.

zgodba New York leta 1962. Dr. Don Shirley, svetovno znan temnopolti pianist, se odpravlja na turnejo po globokem jugu. Za šoferja in varnostnika najame Tonyja Vallelongo, redarja italijanskega rodu iz Bronxa. Medtem ko potujeta skozi razklano deželo in se soočata z rasističnimi izpadi lokalnih prebivalcev, se med omikanim pianistom s tremi doktorati in neizobraženim šoferjem vprašljivih manir nepričakovano razvije prisrčna prijateljska vez.

iz prve roke »Res si želim, da bi ljudje videli ta film /…/, ker verjamem, da zares lahko nekaj malega spremeni, da lahko združi ljudi. /…/ Zavedali smo se nevarnosti, da bi ga gledalci označili kot še eno zgodbo, v kateri belec rešuje črnca, saj Tonyja najamejo, da bi Dona varoval. In Tony zares reši Dona iz nekih posvetnih zagat, toda Don reši Tonyjevo dušo. Izboljša ga. Tony je na začetku rasist, potem pa odpre svoje srce. Oba se spremenita. Prav tako nismo želeli, da bi bil črnec tisti, ki spremeni belca. Gre le za to, da dva moška najdeta skupno točko. /…/ Šele ko sem v vlogah zasedel dva izmed najboljših igralcev našega časa, sem dojel, da se tu skriva veliko humorja. /…/ Film ne želi pridigati. To ni film o rasi, ampak o ljubezni, o tem, kako lahko ljudje z različnih bregov pridejo skupaj in ugotovijo, da smo v resnici vsi enaki.« (Peter Farrell)

zanimivosti Zelena knjiga se je imenoval priročnik za afroameriške popotnike, ki ga je med letoma 1936 in 1966, v času, ko je bila rasna diskriminacija v ZDA vsesplošno razširjena in marsikje tudi zakonsko predpisana, izdajal poštni uslužbenec Victor Hugo Green. V zeleni knjižici so bili zbrani napotki, ki so temnopoltim olajšali potovanje po državah ZDA, pa tudi podatki o prijaznih prenočiščih, obedovalnicah, trgovinah, črpalkah in drugih nujnih popotnih postojankah. Priročnik je bil nepogrešljiv sopotnik Afroameričanov vse do zakonske prepovedi rasne segregacije.